پیچ شش گوش چیست؟ پیچ و مهره شش گوش برای چه مواردی مناسب است؟

پیچ و مهره ها انواع مختلفی دارند. یکی از انواع رایج پیچ شش گوش است. پیچ شش گوش دقیقا چیست؟ برای چی استفاده میشه در اینجا پیدا کنید.

پیچ و مهره آرمان پیچ

بسیاری از افراد، حتی حرفه ای ها، پیچ ها را به عنوان پیچ و بالعکس می نامند. این به این دلیل است که این دو نوع سخت افزار با چسباندن دو چیز به یکدیگر، عملکردهای مشابهی را انجام می دهند. به زبان ساده، از پیچ و مهره ها برای کنار هم قرار دادن قطعات چوب، پلاستیک یا فلز استفاده می شود. با این حال، از نظر فنی، پیچ ها دقیقاً یکسان نیستند.

پیچ ها اتصال دهنده های رزوه ای هستند که با پیچش یک مهره در موقعیت قرار می گیرند یا آزاد می شوند. پیچ ها رزوه های بیشتری نسبت به پیچ و مهره دارند و می توانند رزوه های داخلی خود را ایجاد کنند. به همین دلیل است که می توان پیچ ها را در داخل سوراخ های از پیش سوراخ شده قرار داد.

تمام پیچ ها با سه بخش مجزا ساخته می شوند. سر بزرگترین قسمت پیچ است و در پیچ شش گوش، قسمتی است که شکل بسیار متمایز و به راحتی قابل شناسایی دارد. ساقه قسمت میانی بلند پیچ ​​است که دارای رزوه است. پخ در انتهای پیچ قرار دارد. این همان نوک پیچ است، در مقابل سر.
بیشتر پیچ ها برای عملکرد صحیح به مهره نیاز دارند. به همین دلیل است که این دو در یک ضرب المثل پرکاربرد با هم جفت می شوند: مهره و پیچ و مهره. این عبارت معمولاً به معنای جزئیات دقیق هر موقعیت یا پروژه است. نقطه آن، مهره و پیچ و مهره با هم هستند. بنابراین، هر زمان که از پیچ‌های شش گوش استفاده می‌کنید، باید به همان تعداد مهره‌های شش گوش داشته باشید. مهره‌ها در انتهای پیچ قرار می‌گیرند و سپس برای محکم کردن هر چیزی که از پیچ برای محکم کردن آن استفاده می‌شود، استفاده می‌شود.

بر خلاف انواع دیگر پیچ ها، پیچ های شش گوش همیشه به مهره نیاز ندارند. در واقع، پیچ‌های شش گوش کاملاً رزوه‌دار به عنوان پیچ‌های شیری نیز شناخته می‌شوند، زیرا می‌توانند به سوراخی ضربه بزنند و حتی بدون مهره مربوطه به تنهایی ایمن بمانند.

شناسایی پیچ های شش گوش

پیچ های شش گوش به این دلیل نامگذاری شده اند که سر هر پیچ شش ضلع دارد، نه به این دلیل که نفرین شده اند. این یک شکل شش ضلعی است و به همین دلیل شناسایی پیچ های شش گوش بسیار آسان است.

پیچ و مهره ها به روش خاصی اندازه گیری می شوند: گام، قطر و طول. گام اندازه گیری بین رشته ها است. قطر عرض ساقه پیچ است، نه سر. طول، طول پیچ را از انتهای پخ تا پایین سر اندازه گیری می کند. بنابراین، یک پیچ شش گوش که اندازه آن 2 اینچ است، در واقع به دلیل سر و پخ، کمی بلندتر از 2 اینچ خواهد بود.

پیچ های شش گوش ممکن است به طور جزئی یا کامل در امتداد شفت رزوه شوند. این پیچ و مهره ها به طور گسترده در ساخت و ساز و بهسازی خانه مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین پیچ های شش گوش در اندازه ها و سبک های بسیار متنوعی در دسترس هستند.

ساخت پیچ شش گوش

بیشتر پیچ و مهره ها با فلز یا پلاستیک ساخته می شوند. فولاد احتمالاً متداول ترین ماده پیچ است، اما پیچ های شش گوش نیز ممکن است با آلومینیوم، مس، برنج، تیتانیوم یا حتی پلاستیک ساخته شوند. پیچ و مهره ها را می توان از فولاد، فولاد سخت شده یا فولاد ضد زنگ ساخت. برای ساخت پیچ و مهره از انواع آلیاژ فولاد نیز استفاده می شود.

نوع مواد پیچ ​​و مهره ای که خریداری می کنید به نوع پروژه ای که انجام می دهید بستگی دارد. اگر از پیچ و مهره هایی در خارج از محل استفاده می کنید که ممکن است در معرض آب و هوا باشند، می خواهید از موادی استفاده کنید که در برابر خوردگی مقاوم هستند، مانند فولاد یا تیتانیوم. باید مواد پیچ ​​را بر اساس وزن موردی که می‌پیچید و شرایط اطراف پیچ انتخاب کنید. برای مثال، هر پیچ و مهره ای که در نزدیکی وسایل لوله کشی یا در اتاق هایی که ممکن است در معرض رطوبت باشند استفاده شود، باید برای مقاومت در برابر آب انتخاب شوند. فولاد سخت شده یا سخت شده قوی ترین پیچ ها را ایجاد می کند. اگر از پیچ های شش گوش برای محکم کردن چیزی استفاده می کنید که وزن زیادی را تحمل می کند، می خواهید قوی ترین پیچ های موجود را تهیه کنید.
پیچ های شش گوش نیز دارای روکشی هستند که روی آنها اعمال می شود. معمولاً پیچ های شش گوش با اکسید سیاه، روی یا کروم به پایان می رسد. اکسید سیاه کمی شبیه زنگ سیاه است، در حالی که کروم روشن و براق است. پوشش روی نیز به رنگ روشن و سفید است. پیچ های شش گوش که روکش روی هستند به عنوان پیچ های شش گوش BZP شناخته می شوند. پوشش روی عمدتاً برای ظاهر استفاده می شود زیرا کاری برای جلوگیری از زنگ زدگی انجام نمی دهد.

استفاده از پیچ های شش گوش

پیچ های شش گوش در مهندسی، صنعت خودرو و ساخت و ساز از همه نوع استفاده می شود. شکل متمایز سر پیچ باعث می شود که بتوان آن را از هر زاویه ای با ابزار در دست گرفت. حتی می توانید یک پیچ شش گوش را با دست بچرخانید. این باعث می شود که در حین کار، پیچ های شش گوش را از هر جهت با هر ابزاری باز و سفت کنید. از آنجایی که پیچ های شش گوش به دلیل شکل خود می توانند بچرخند، باید سر پیچ را با یک آچار نگه دارید و با استفاده از آچار دوم، پیچ را سفت کنید.