تفاوت پیچ معمولی و پیچ خودکار

در صنعت ساخت و ساز، پیچ معمولی بولت و پیچ خودکار از دو ابزار مهم برای اتصال اجزای سازه ها استفاده می‌شوند. این دو نوع ابزار اتصالی در انواع مختلفی دارند که با نام های متفاوتی در بازار تولید می‌شود و تحت شرایط مختلفی در کاربردهای گوناگون به کار می‌روند. در این مقاله، به بررسی تفاوت‌ پیچ معمولی و پیچ خودکار می‌پردازیم:

شکل و طراحی پیچ معمولی یا بولت

اصطلاح بولت یا پیچ معمولی برای نوعی پیچ است که دارای گل پیچ هستند و معمولا به شکل شش ضلعی می‌باشد و در اغلب موارد از آن به عنوان یک اتصال دائم استفاده می‌شود. بولت ها در انواع مختلفی از جمله پیچ های شش گوش، پیچ های ماشینی، پیچ آلنی و … وجود دارند. بولت ها برای اتصال دو قطعه فلزی یا چندین قطعه فلزی به یکدیگر استفاده می‌شوند و طول عمر آن ها بسیار طولانی است.

به طور کلی، پیچ معمولی نوعی اتصال دهنده رزوه دار است که از طریق سوراخ یا شکاف در یک یا چند جزء یا سطح دیگر وارد می شود و با مهره یا سایر اجزای رزوه دار در کنار هم قرار می‌گیرند همچنین باید ذکر کرد که پیچ های معمولی در کاربردهایی استفاده می شوند که به استحکام کششی بالا نیاز باشد، مانند سازه های فولادی با در ساخت و ساز یا مونتاژ خودرو و ماشین آلات سنگین.

طراحی پیچ خودکار

از سوی دیگر، پیچ خودکار یک بست رزوه‌دار (رزوه ریز یا رزوه درشت) نوک تیز است که به گونه‌ای طراحی شده است که مستقیماً روی موادی مانند چوب، فلز یا پلاستیک، بدون نیاز به مهره یا اجزای دیگر محکم می‌شود. پیچ های خودکار معمولاً در نجاری، ساخت مبلمان و سایر کاربردهایی که به یک اتصال قوی و دائمی نیاز است استفاده می شود. پیچ خودکار به دلیل سرعت و کارآیی بیشتر در مقایسه با بولت‌ها یا پیچ معمولی، بسیار محبوب هستند اما باید در نظر گرفت که کارایی هر کدام متفاوت است و این موضوع باعث می‌شود تا در هنگام انتخاب پیچ و مهره مناسب، دقت بیشتری به خرج دهیم.

مقایسه پیچ معمولی و پیچ خودکار

مقایسه اتصال پیچ غیر خودکار و پیچ خودکار

یکی از تفاوت های پیچ معمولی و پیچ خودکار، در روش اتصال است. پیچ های معمولی از آنجایی که معمولا در کنار مهره ها یا واشر ها به کار می‌روند زمان نصب بیشتری نیاز دارند در صورتی  که پیچ خودکار را میتوان با مته یا پیچ گوشتی به راحتی نصب کرد. همچنین از پیچ خودکار در شرایطی استفاده می‌شود که باید دو قطعه را به هم متصل کنید که در آنها‌ فقط به یک سمت آن دسترسی دارید. در جاهایی که به هر دو طرف دسترسی داشته باشید، می‌توانید از پیچ معمولی یا بولت استفاده کنید. اما تفاوتی که در این میان به چشم می‌آید میزان استحکام و ایمنی است که پیچ های غیر خودکار تامین می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود در صنایع بزرگ کاربرد بیشتری داشته باشند.

تفاوت جنس پیچ معمولی و پیچ خودکار

از دیگر تفاوت هایی که بین بولت و پیچ خودکار وجود دارد، می‌توان به جنس آن ها اشاره کرد. در حالی که بولت ها یا پیچ غیر خوردکار عمدتا از فلزات سخت و مقاوم مانند فولاد و استیل ساخته می‌شوند، پیچ های خودکار از جنس های مختلفی مانند فلزات، پلاستیک و … ساخته می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود که پیچ های خودکار برای کاربرد های داخل محیط خانه مفید تر باشند زیرا در شرایط سخت محیطی قرار نمی‌گیرند.

مقایسه استفاده مجدد پیچ خودکار و پیچ معمولی

پیچ های خودکار در کاربردهایی که به دقت بالایی نیاز است، مانند کاربردهای الکتریکی، از بولت ها موثرتر عمل می‌کنند.

قابلیت استفاده مجدد پیچ‌های معمولی را می‌توان راحت‌تر از سطحی که در آن به کار برده شده جدا کرد و مجدداً استفاده کرد. با این تفاوت که، پیچ خودکار اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که به طور دائم در جای خود باقی می مانند، مانند ساخت مبلمان یا کابینت.

تفاوت پیچ معمولی و پیچ خودکار در استحکام

تفاوت پیچ معمولی و پیچ خودکار در استحکام آنهاست پیچ‌های معمولی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که استحکام کششی بالایی داشته باشند، به این معنی که می‌توانند در برابر نیروهای کششی تا حدی مقاومت کنند . مهم است که قبل از خرید اتصالات میزان استحکام کششی را بررسی کنید تا در هنگام کار با آنها یا تولید محصول دچار مشکل نشوید. در مقابل، پیچ‌ خودکار معمولاً برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که در آن استحکام برشی مهم‌تر است، بنابراین باید در برابر نیروهایی که باعث شکستن یا جدا شدن بست می‌شود، مقاومت کنند.

در مجاورت با چه متریالی بهتر است از پیچ خودکار استفاده کرد؟

استفاده از پیچ خودکار بستگی به نوع کاربرد و محل استفاده دارد. معمولا از پیچ خودکار در مجاورت با مواد نرم و با انعطاف پذیر استفاده میشود مانند مانند چوب، پلاستیک و MDF. در مقابل، در کنار مواد سخت و جامد مانند فلز و بتن، استفاده از پیچ خودکار مناسب نیست و بهتر است از پیچ‌های معمولی استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از پیچ خودکار در مجاورت با مواد نرم، حتماً قبل از استفاده از آن، تنظیمات مربوط به عمق و سرعت پیچ خوردن را بررسی و تنظیم کنید تا از آسیب به ماده کاری جلوگیری شود.

نتیجه گیری

در نهایت، باید به این نکته اشاره کرد که در صورتی که نیاز به اتصالی دائمی و با قدرت بالا باشد، بولت ها یا پیچ غیر خودکار انتخاب بهتری هستند. در حالی که پیچ های خودکار برای مواردی که به سرعت و دقت بالا نیاز است، مناسب هستند. علاوه بر این عوامل، در نظر گرفتن اندازه و رزوه پیچ و همچنین سایر الزامات خاص برای خرید پیچ و مهره اهمیت بسیاری دارد . به عنوان مثال، انواع خاصی از پیچ و مهره ها ممکن است برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا، یا برای استفاده با انواع خاصی از مواد شیمیایی یا مواد خورنده مورد نیاز باشد. پیشنهاد می‌کنم مطلب راهنمای انتخاب پیچ و مهره را مطالعه فرمایید.

در نتیجه، بولت و پیچ خودکار هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند. با انتخاب درست بین این دو نوع ابزار اتصالی، می‌توانید بهترین نتیجه را انتظار داشته باشید.