انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط محیطی

برای خرید پیچ و مهره مناسب باید فاکتورهای متفاوتی از جمله جنس، اندازه، استاندارد تولید و .. را در نظر بگیریم اما یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب پیچ و مهره شرایط محیطی است که قرار است این اتصالات در آنجا به کار برده شوند. شرایط محیطی نقش بسزایی در تعیین مواد و پوشش مناسب برای پیچ و مهره ها دارد. در ادامه مطلب به چند فاکتور برای انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط محیطی اشاره می‌کنیم:

مقاومت پیچ و مهره در برابر خوردگی

همیشه حرف از افزایش مقاومت اتصالات صنعتی در برابر خوردگی است دلیل همیت این موضوع اینست که بسیاری از پیچ و مهره های معمولی توان مقاومت در محیط هایی که در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی باشد را ندارند بنابراین انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط محیطی مذکور بهتر است اتصالات انتخاب شده، از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند اتصالات فولاد ضد زنگ و تیتانیوم باشد.

تاثیر محیط مرطوب بر اتصالات زنگ زدگی اتصالات در محیط مرطوب

تاثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی انتخاب جنس پیچ و مهره

اگر از اتصالات در ماشین آلات یا دستگاه هایی استفاده می‌کنید که  در معرض نور خورشید یا سایر منابع اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرند، مهم است که پیچ و مهره را متناسب با شرایط محیطی فضای باز، انتخاب کنید که در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش دچار تخریب یا فرسودگی زود هنگام نشوند باید دقت داشت که برخی از پلاستیک ها و کامپوزیت ها برای قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بهتر از آلیاژهای فلزی عمل می‌کنند.

پلاستیک گرما یا الکتریسیته را هدایت نمی کند. این باعث می شود اتصال دهنده های ساخته شده از مواد پلاستیکی برای کاربردهای الکتریکی یا الکترونیکی ایده آل باشند. به همین دلیل است که ناسا اتصالات پلاستیکی را دوست دارد: در برخی از شرایط محیطی اتصالات پلاستیکی در مقابل اشعه ماوراء بنفش بسیار بهتر از بست های فلزی عمل می‌کنند بنابراین اگر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش مهم است، بست های ساخته شده از پلی آمید یا FEP را انتخاب کنید.

انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط دمای محیط

 دماهای شدید می تواند باعث انبساط، انقباض یا از دست دادن استحکام پیچ و مهره ها شود. از آلیاژهای با استحکام بالا یا پوشش‌های ویژه می‌توان برای افزایش مقاومت در محدوده دمایی شدید استفاده کرد. معمولا پیچ و مهره هایی که در صنعت نفت و پتروشیمی استفاده می‌شوند باید در برابر مواد شیمیایی و دمای بالای محیط مقاومت خوبی داشته باشند. شرایط دما در صنایع پتروشیمی می تواند متفاوت باشد. برخی فرآیندها به دمای 500 درجه سانتیگراد نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به دمای زیر صفر نیاز داشته باشند. مهم است که بدانید در هنگام انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط محیطی و دما، بدانید که کدام مورد برای شما مناسب است. برای مثال پیچ و مهره استیل A320  با درجه L7 می تواند دمایی از 101- درجه سانتیگراد تا 538 درجه سانتیگراد را تحمل کند و برای انواع عملکردها و فرآیندهای پتروشیمیایی مناسب است. همچنین می‌توانید از استاد بولت با استاندارد A193  با گرید B16 هم استفاده کنید زیرا در دمای بالا بسیار خوب عمل می‌کند اما ممکن است در دمای زیر صفر مقاومت نکند.

شرایط محیطی صنایع پتروشیمی انتخاب پیچ و مهره بر اساس شرایط محیطی

تاثیر لرزش در محیط کار بر روی انتخاب پیچ و مهره

در محیط ها و شرایطی که لرزش یک نگرانی است برای مثال در ساخت ماشین آلات صنعتی یا ساخت پل های بزرگ که با رد شدن خودرو های سنگین دچار لرزش می‌شوند، می توان از مهره های قفل کننده یا ترکیبات قفل کننده رزوه برای جلوگیری از شل شدن پیچ استفاده کرد. همچنین اگر با مشکل شل شدن پیچ و مهره روبرو شده اید پیشنهاد می‌کنم مطلب مربوط به این موضوع را مطالعه کنید تا راحت تر مشکل شل شدن اتصالات مصرفی خود را برطرف کنید.

تاثیر رسانایی الکتریکی در انتخاب اتصالات

در برخی کاربردها، ممکن است برای جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن یا ایجاد اتصال الکتریکی، از پیچ و مهره های رسانای الکتریکی استفاده شود.