شش گوش گل درشت

DIN 6915

مهره شش گوش DIN 934 مهره HV مهره شش گوش hv

مهره شش گوش

DIN 934

مهره نازک شش گوش مهره باریک شش گوش مهره شش گوش DIN 936

مهره شش گوش باریک

DIN 936

مهره شش گوش 439 DIN مهره شش گوش باریک خرید مهره باریک DIN 439

مهره شش گوش باریک

DIN 439

مهره کاسه نمدی مهره کاسه نمدی DIN 985 مهره DIN 985

مهره کاسه نمدی

DIN 985

مهره سربسته مهره گنبدی مهره سر بسته DIN 1587

مهره سر بسته

DIN 1587

مهره واشر دار

DIN 6923

مهره چاکدار

DIN 935

مهره خرسکی

DIN 315

مهره مربعی

DIN 557

مهره چاکنت

DIN 981

مهره ریلی

DIN 508

مهره چیست و چه کاربردی دارد؟

ریشه های تاریخی مهره‌های فلزی مدرن را می توان در اواسط دهه 1930 جستجو کرد، که  مخترع آمریکایی آن، ” آلبرت تینرمن” اولین مهره را تولید کرد. اعتقاد بر این است که تینرمن، در حالی که در یک شرکت تولید کننده اجاق کار می کرد، مهره استیلی را اختراع کرد تا تحویل محصولات شرکت خود را بهبود بخشد. مهره نوعی بست با سوراخ در وسط است. می‌توان از مهره‌ها در داخل پیچ استفاده کرد. بدنه مهره مانند یک حلقه است. انواع مهره ها به شکل گرد و چند ضلعی نیز تولید می شوند. مهره معمولاً از آهن، فولاد و سایر فلزات ساخته می شود. مهره اتصال دهنده ای است که معمولا در کنار پیچ ها استفاده می‍شود. از پیچ و مهره برای اتصال و بستن دو قسمت ساخته شده از یک ماده یا دو قسمت ساخته شده از مواد مختلف استفاده می شود. مهره ها در طی این سال ها در انواع مختلف تولید شده اند که برای باز بسته کردن آنها به انواع مختللف آچار نیاز خواهید داشت.  تقریباً همه انواع مهره در صنایع کوچک و بزرگ استفاده می شود. مواد فلزی انواع مختلفی دارند و بر اساس بافت و ویژگی های دیگر طبقه بندی می شوند.

مهره یکی از موثرترین انواع اتصال دهنده ها و بست ‌ها هستند. مهره ها با پیچ های مختلف از طریق رزوه های خارجی متصل می شوند و قسمت های مختلف را ثابت می کنند. به عبارت دیگر پیچ و مهره با زبانه و شیار به هم متصل می شوند. با تطبیق رزوه یا شیار مهره با رزوه پیچ، پیچ به درستی چرخانده شده و در نهایت سفت می شود.

مهره ها با استفاده از روش فورج گرم ساخته می شوند. ابتدا در حین آماده سازی و درست کردن مهره ها، سیم را به قطعات کوچک برش می دهند. در مرحله دوم ساخت آن ها، قسمت هایی از مهره تا دمای 1200 درجه سانتی گراد گرم می شوند. در این مرحله قطعات توسط چکش هیدرولیک ضربه می خورند. با ضربه زدن به این قطعات می توانید شکل دلخواه را به آنها بدهید. حفره مهره ها نیز با پرس تشکیل می شود.

به طور معمول، روش سفت کردن انواع مهره موضوع مهمی نیست. یک مسئله مهم این است که مهره ها خواص مکانیکی اجزای سخت افزاری مختلف را در کنار هم نگه می دارند. در نتیجه این خواص مکانیکی مهره باعث خم شدن و ساییدگی آن به یکدیگر و قفل شدن قطعات به یکدیگر می شود. اگر قصد خرید پیچ و مهره را دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید. در ادامه این مقاله به بررسی مهره و کاربرد آنها می پردازیم.

پرکاربردترین انواع مهره فلزی

انواع پرکاربرد مهره

مهره یک تکه فلزی کوچک است که شکل خارجی آن برای گرفتن ساده طراحی شده است و داخل آن رزوه شده است. مهره ها انواع مختلفی دارند که هرکدام ویژگی ها و کارایی خاصی دارند. برای مثال مهره های شش گوش در اندازه و جنس های مختلف ساخته می‌شود که بسته به نوع آن در شرایط خاصی قابل استفاده هستند. این اتصال دهنده قوی، خاصیت ضد لرزشی دارد که به دلیل این ویژگی به یک اتصال دهنده فوق‌العاده تبدیل شده است. به عنوان مثال، ماشین آلات صنعتی به دلیل ارتعاشات مداومی که ایجاد می کنند، اغلب با مهره های فلزی طراحی و ساخته می‌شوند. در ادامه با انواع مهره آشنا می‌شویم همچنین کارایی هرکدام را در صنعت بررسی می‌کنیم.

مهره شش گوش

مهره شش گوش یا Hex nut برای اولین بار به وسیله یک شرکت فرانسوی به نام “Besson” در سال ۱۵۶۸ تولید شد که در ساخت و تولید درشکه و ارابه از مهره شش گوش بهره گرفته شد. مهره های شش گوش یک مهره ساده هستند که از ورق فلزی تشکیل شده اند. در ساخت مهره های شش گوش از فولاد با گریدهای ۴ ، ۱۲ ، ۸ ، ۱۰ و ۵ استفاده می‌شود. آنها را می توان از انواع پرکاربرد مهره در نظر گرفت. یکی از انواع پرکاربرد مهره شش گوش مدل HV آن است که در مقابل تنش و کشش استحکام بالایی دارد و معمولا در تولید ماشین آلات صنعتی کاربرد فراوانی دارد. مهره های شش گوش در استاندارد های مختلف تولید می‌شوند که شامل DIN6916، DIN934 ،DIN936، DIN936 و .. است. 

مهره کاسه نمدی

همانطور که در ابتدا گفتیم، مهره های کاسه نمدی شبیه به مهره های رایج دیگر هستند، اما تفاوت هایی وجود دارد که منجر به کاربردهای متفاوت آنها می شود. مهره های کاسه نمدی مانند مهره های دیگر شش وجهی هستند که در داخل مهره ها دنده هایی وجود دارد.

یکی از ویژگی های مهره فلزی کاسه نمدی این است که دنده های داخل آن نه تنها یک شکل نیستند، بلکه ساختار آنها با یکدیگر متفاوت است. این تنوع ساختاری زیاد باعث می شود که گرانول های تخته نمدی به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. تفاوت بین مهره های نمدی و مهره های معمولی در سر آنها نهفته است. مهره های کاسه ای نمدی دارای برآمدگی مانند در سر هستند.

مهره خروسکی

مهره خروسکی به دلیل شکل خاصی که دارد با دست هم قابل باز و بسته کردن است و یک ابزار دو طرفه است و چرخش باز و بسته شدن را تسهیل می کند. جنس این مهره فولادی، گالوانیزه (سرد، گرم، دی کرومات)، فولاد و فولاد ضد زنگ می باشد. این مهره کاربردهای گسترده ای دارد، به خصوص در مواردی که باز و بسته شدن سریع و آسان مورد نیاز است. مهره را با پیچ های شش گوش و واشرهای تخت وصل می کنند. مهره خروسکی بر اساس استاندارد DIN 315 در صنعت پیچ و مهره معرفی شده است.

مهره فلزی خروسکی در ساختمان سازی استفاده می‌شود برای مثال در دیوار های دو طرفه برای اینکه دیوار هنگام بتن ریزی از هم باز نشود، یک پیچ به صورت افقی از هر دو قالب رد می شود و با مرهه خروسکی بسته می‌شود همچنین در صنعت آب و فاضلاب و راه‌سازی، صنایع پتروشیمی و نفت و گاز هم کاربرد دارد.

مهره قفلی

مهره قفلی یا کاسه نمدی مجموعه ای از مهره های فلزی با قسمت مخروطی شکل در بالای آن است. که از باز شدن پیچ و مهره و ایجاد اصطکاک جلوگیری می کند. مواد مهره قفلی بسته به محیط از آهن یا فولاد خشک، گالوانیزه هستند. مهره قفلی یا کاسه نمدی بر اساس استاندارد DIN 980 تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. 

انواع مهره ها در صنعت

مهره چاکدار

مهره چاکدار همانطور که از اسم آن پیداست به دلیل شکل ظاهری خاصی که دارد در پیچ ها کاملا قفل شده و از باز شدن اتصالات جلوگیری می کند. مهره فلزی چاکدار یک جسم حلقه ای شکل، گرد یا چند ضلعی است که شکاف هایی دارد و داخل آن رزوه شده است. مهره های چاکدار در طیف وسیعی از کلاس ها و درجه مقاومت ساخت می‌شوند. مهره ها و پیچ ها در موقعیت مادگی و نر به هم قفل می شوند. رزوه و شیار مهره باید به خوبی با رزوه ها مطابقت داشته باشد و مهره باید برای گشتاور مناسب پیچ شود. انواع مهره های فلزی از جمله مهره چاکدار معمولا از فولاد، آهن یا فلزات دیگر ساخته می شوند، اما از مهره های پلاستیکی برای پیچ های پلاستیکی نیز استفاده می شود.

مهره های چاکدار بر اساس استاندارد های DIN 935، DIN 937، DIN 979 تولید می‌شود.

مهره سربسته

همانطور که از نام این مهره پیداست مهره سربسته مهره ای است که یک سر آن مانند مهره معمولی بسته و سر دیگر آن به شکل گنبدی بسته است. بستن یک سر این مهره در حالت بسته بهتر از مهره های دیگر است. این مهره را در صنایع دیگری مانند کالاهای خانگی و دارو نیز خواهید یافت.

مهره سربسته در صنعت دوچرخه و موتورسیکلت استفاده می شود، زیرا یک سر آن بسته است، هنگام استفاده از این محصول محافظت و زیبایی خوبی ایجاد می کند. مهره سر بسته بر اساس استاندارد DIN 1587 تولید می‌شود

مهره ریلی

از این نوع مهره ریلی می توان برای کار در شیار در فضای بسیار باریک استفاده کرد و به همین دلیل در قسمت پایین راه آهن برای حرکت لکوموتیو استفاده می شود. مهره ریلی از یک مهره مربعی بر روی یک قاب فولادی فنری تشکیل شده است. کاربرد ویژه مهره فلزی ریلی این است که استحکام و مقاومت زیادی ایجاد می کند و فشار وارده به آن را به راحتی تحمل می کند. علاوه بر این، مهره های فولادی آهنی در ریل ها و شیارهای موجود در قطعه تعبیه شده است.

هنگامی که نیروی زیادی به پشت محور پیچ در یک جهت وارد شود، از یک مهره کشویی یا یک ریل همراه با سیم برق استفاده می شود. این سیم راندمان بالا را با سهولت برش و سازگاری با سیم Acme ترکیب می کند. مهره ریلی در بسیاری از موارد در صنایع مختلف مانند سخت افزار سازی، خودروسازی و … استفاده می شود.

مهره چاکنت

مهره چاکنت از انواع مهره هاییست که داخل آن رزوه وجود دارد و بیرون آن چندین سوراخ یا شیار دارد و مهره در قسمت بالایی دارای رزوه است، معمولاً از این مهره برای جابجایی استفاده می شود که باعث قفل می شود. برای جلوگیری از باز شدن آن در شرایط ارتعاش دارای رزوه است. این مهره ها اغلب از جنس فلزات هستند.

یکی از کاربردهای مهم این نوع مهره ها اتصال بلبرینگ ها و تقویت آنها می باشد. برای یاتاقان های سوراخ مخروطی، مهره ای برای سفت کردن اتصال در نظر گرفته شده است. یکی دیگر از کاربردهای این است که لرزش تجهیزات زیاد باعث شل شدن پیچ و مهره ها و اتصالات در این شرایط می شود.

مهره مربعی

مهره مربعی مانند سایر مهره های موجود در بازار برای پوشاندن و آب بندی اتصالات رزوه ای مورد استفاده قرار می گیرد، مهره مربعی رایج ترین نوع مهره طراحی و تولید شده در صنعت پیچ و مهره می باشد. مهره های مربعی نسبت به سایر مهره ها تماس بیشتری با واشر خود دارند و در نتیجه مقاومت بیشتری در برابر بسته شدن دارند. رایج‌ترین استاندارد برای مهره مربعی، استاندارد din 577  برای مهره‌های مربعی معمولی و استاندارد din 798  برای مهره چهارگوش بلند است. مهره مربعی از جنس آهن، خشکه، استینلس، گالوانیزه گرم، داکرومات و زینک است.

کاربرد مهره مربعی در صنعت ساختمان سازی، پل سازی، راه سازیف اسکلت فلزی، نفت و گاز و پتروشیمی است برای مثال از مهره مربعی برای چرخش ریل راه آهن زمان اعمال فشار و ریل های راه آهن استفاده می شود.

مهره واشردار

یکی از انواع مهره، مهره واشر دار است که واشر آن به مهره متصل است. این به معنای ایجاد یک اتصال صاف و با کیفیت بدون نیاز به واشر اضافی است. همچنین شیارهای واشر این مهره ها پس از سفت شدن مانع از شل شدن آسان آنها می شود. این مهره ها به صورت آهن، فولاد و استیل در بازار موجود می باشد و بر اساس استاندارد DIN 6918 قابل تولید می باشد

مهره های فلزی از چه جنسی ساخته می شوند؟

مواد و ساخت پیچ، مهره و بست: انواع بست ها از مواد مختلفی مانند فولاد، تیتانیوم، پلاستیک و غیره ساخته می شوند. بیشتر انواع پیچ ها برای جداسازی بهتر آلیاژهای فلزی مختلف به گریدهای مختلف تقسیم می شوند. به عنوان مثال انواع آلیاژهای سخت و …

علاوه بر این، برخی پیچ‌ها، مهره‌ها و بست‌ها با روکش‌های متفاوتی آبکاری می‌شوند تا در برابر خوردگی مقاوم‌تر شوند یا خواص و ظاهرشان تغییر کند.

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ فولاد کم کربن است و دارای روکش کروم برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی است. فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و می توان بیشتر از آن استفاده کرد. مهم است که فلزات دارای خواص ضد خوردگی باشند تا قطعات مقاومت خود را از دست ندهند تا در صورت خراشیدگی یا آسیب در حین نصب یا استفاده، عملکرد آن به خطر نیفتد.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که فولاد ضد زنگ دوام بیشتری نسبت به فولاد معمولی دارد. بنابراین در مقایسه با فولاد معمولی برای پیچ و مهره ها از فولاد ضد زنگ استفاده می شود که استحکام بالاتری نسبت به فولاد نرم (درجه 2) دارد و از استحکام بست های فولادی بیشتر است. مگر اینکه در حمل و مونتاژ دقت زیادی شود، زیرا فولاد ضد زنگ اغلب در هنگام مونتاژ دارای عیوب مختلفی است.

اکثر انواع اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ دارای خواص مغناطیسی بسیار پایینی در مقایسه با فولادهای معمولی هستند، اما برخی از گریدها کمی مغناطیسی هستند.

بیشترین کاربرد مهره ها در صنایع مختلف

پیچ ها و بست ها هسته اصلی صنایع مختلف هستند و بنابراین در بسیاری از صنایع نقش اساسی دارند. آنها برای طیف گسترده ای از محصولات شناخته شده اند که مهمترین آنها پیچ و مهره است.

صنعت اتصال دهنده ها در منطقه خاورمیانه در حال رونق است زیرا تعداد زیادی از این تامین کنندگان از کاربردهای فراوان و مهم پیچ و مهره در صنعت آگاه شده اند. به همین دلیل سعی در ایجاد و تولید با کیفیت ترین پیچ و مهره ها دارند.

همانطور که آخرین آمار نشان می دهد، بازار جهانی پیچ و مهره منحنی رشد را نشان می دهد و پیش بینی می شود در سال های آینده در کنار این رشد در کنار سایر صنایع مانند خودروسازی، ماشین آلات و محصولات وابسته به رشد مثبت خود ادامه دهند.

امروزه این بازار به یک بازار فناوری محور تبدیل شده است زیرا هر فناوری جدیدی که وارد بازار می شود به سرعت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به نظر می رسد در صنعت اتصال دهنده ها نیز مهم باشد، بنابراین تولیدکنندگان پیچ و مهره سعی می کنند منبع عالی برای تولید این محصولات باشند.

بازار صنعتی دائماً در حال تغییر است و به طور غیرمستقیم تقاضاهای زیادی را از تولیدکنندگان برای پاسخگویی به این خواسته ها ایجاد می کند. بنابراین سازندگان این اتصالات همواره تلاش می کنند تا نیازهای بازار را برطرف کنند.