استاد بولت چیست و در چه صنایعی از آن استفاده می‌شود؟

استاد بولت بیشتر در صنعت نفت و گاز استفاده می شود. همچنین باید بدانید که استاد بولت یکی از اتصالات اصلی و مادر در صنعت پتروشیمی است. سایر صنایع مانند صنایع ساختمانی و معدنی از Stud Bolt و خطوط تولید ماشین آلات و صنایع خودروسازی استفاده می کنند و صنایع سیمان و آب و فاضلاب نیز از این قسمت بی بهره نیستند و یکی از اجزای اساسی صنایع ذکر شده می باشد.

تولید انواع پیچ و مهره استعلام قیمت پیچ و مهره

استاد بولت را می توان نوعی اتصال دهنده تخصصی دانست. زیرا بیشتر برای بستن فلنج ها و سایر قطعات فلزی استفاده می شود. اتصالات فلنج با نوع خاصی از پیچ به نام پیچ گل میخ ساخته خواهد شد. آیا از فلنج ها اطلاعی دارید؟ فلنج ها نوعی اتصال لوله ها، شیرها و وسایلی شبیه دیسک به یکدیگر هستند که به کمک پیچ و مهره و البته پیچ پیچ، اتصال دو قسمت را به یکدیگر فراهم می کنند.

مشخصات ظاهری استاد بولت

اگر بخواهیم ظاهر استاد بولت را شرح دهیم باید بگوییم که این نوع پیچ رزوه دار است که از دو طرف با یک مهره شش گوش بسته می شود. پیچ های معمولی دارای سر هستند اما استاد بولت‌ها سر ندارند و به همین دلیل به آنها پیچ بدون سر می گویند. 

در حال حاضر شرکت آرمان پیچ ساز ایرانیان قادر به تولید و عرضه انواع پیچ و مهره صنعتی و تاسیساتی می باشد. برای ساخت انواع استاد بولت از تکنولوژی و دستگاه های پیشرفته ای استفاده می شود و این شرکت روزانه محصولات خود را با بهترین مواد و استانداردها تولید می کند.استاندارد مورد نیاز استادبولت به صورت جهانی ثابت است و تمام شرکت ها در تلاش هستند محصولات خود را طبق استاندارد ASTM که برای تولید استادبولت، استفاده می‌شود عمل کنند. در ادامه بیشتر در مورد این استاندارد توضیح می‌دهیم

استاندارد ASTM

ASTM مخفف انجمن آمریکایی برای آزمایش و مواد است و شش نوع استاندارد ایجاد کرده است که مربوط به فرایندهای تولید مانند آزمایش، طبقه بندی و عملکرد مواد هستند.

استادبولت چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای هر اتصال فلنج از تعدادی پیچ استفاده می شود که مقدار آنها با توجه به تعداد سوراخ های فلنج تعیین می شود. نوع و کلاس فشار فلنج، قطر و طول پیچ ها را تعیین می کند. از نظر طول باید بدانید که میله های اینچی بر اساس ASME B16.5 تعریف می شوند.

فاصله بین اولین و آخرین رزوه، طول هر پیچ گل میخ را تعیین می کند. بنابراین شیب هایی که قبل از نخ دو سر هر میله وجود دارد جزء طول آن محسوب نمی شود. لازم به ذکر است که برای محاسبه طول میله های متریک، شیب های دو طرف نیز در نظر گرفته شده است.

اگر می خواهید این مدل پیچ ها را سفت کنید باید از دستگاه هیدرولیک استفاده کنید. به این دلیل که وقتی می خواهیم از آنها استفاده کنیم، طول پیچ باید برابر با یک قطر باشد تا بتوان درپوش های پلاستیکی محافظ را روی سر پیچ قرار داد.

تولید استاد بولت

کوره قوس الکتریکی یکی از ابزارهای اصلی ساخت پیچ های میخ می باشد و پس از چندین بار ریخته گری و عملیات حرارتی به میلگرد براق تبدیل می شود. پیچ های میخ بسته به نوع استفاده و همچنین محل استفاده با آبکاری متفاوت به بازار عرضه می شوند. گالوانیزه، تفلون، فولاد ضد زنگ، کاربید و داکرومات از جمله آبکاری های این نوع پیچ هستند.

فرآیند تولید استد بولت دارای حساسیت های ویژه و پیچیده و دقیق است و باید از نظر میزان بار و دمای قابل تحمل در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که در بازار بولت، Stud Bolt را می بینید که نوعی میلگرد سخت شده هستند و از مواد اولیه MO40 یا CK45 ساخته می شوند. رزوه های روی پیچ ناودانی بر حسب میلی متر یا اینچ روی میلگرد شکل می گیرد و عملیات سخت شدن درجه آن از 8.8 / 10.9 B7 / B8 / تشخیص داده می شود.

پس از رزوه کشی روی میلگرد طبق اندازه از پیش تعیین شده برش داده می شود. میله ها ممکن است از فولاد ضد زنگ ساخته شوند زیرا بیشتر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود. در سایر صنایع مانند پل سازی و ساخت مخازن فشار قوی یا شیرآلات نیز شاهد استفاده از این ماده توسط استادبولت هستیم.

پیچ های متریک نیز میلگردهای آهنی با رزوه کامل هستند. همچنین شایان ذکر است که ماده ای که برای تولید پیچ و مهره و واشر شرکت نفت استفاده می شود MO40 است.

اندازه رزوه پیچ استاد بولت

آنها از استاندارد ASME B1.1 برای تعیین رزوه استادبولت ها استفاده می کنند. کاربردی ترین نوع رزوه V شکل است که دارای زاویه 60 می باشد.این نوع رزوه گل میخ از همان استاندارد متریک و اینچی استفاده می کند.
رزوه استاندارد

یکی از مفیدترین رزوه ها برای استاد بولت، رزوه بزرگ یا UNC است. از این نوع رزوه برای آهن، آلومینیوم و مس استفاده می شود. اما اگر با قطعات ریز و حساس کار می کنید، نخ ریز یا UNF برای شما مناسب خواهد بود. UNF زمانی استفاده می شود که گشتاور بیشتری نسبت به UNC مورد نیاز باشد.

واشر مناسب استاد بولت

واشرها طبق استاندارد از فولاد ساخته شده و مطابق با استاندارد ASTM F 436 خواهند بود.

انواع استاد بولت های پرکاربرد

استاد بولت B7

گرید b7 شامل زیر مجموعه های مختلفی می باشد که از جمله آنها می توان به استاندارد استادبولت b7m اشاره کرد. این پیچ ناودانی پرکاربردترین مدل است. ناودانی پیچ b7m در دماهای متوسط و بالا استفاده می شود. در مورد قطر پیچ ناودانی b7 باید به 110 تا 130 میلی متر اشاره کرد. استاد بولت b7m به دلیل کاربردهای فراوان در اتصالات لوله روغن به عنوان مهره شرکت نفت در بازار و صنعت نیز شناخته شده است. لازم به ذکر است که پیچ ناودانی در انواع شیرآلات و تجهیزات حفاری چاه نیز کاربرد دارد.

استاد بولت B8

این استادبولت از فولاد 304 ساخته شده است و چرخ دنده های اینچی یا متریک ابزار اصلی ساخت استاد بولت b8m می باشد. 11-8 درصد کروم مصرفی در ساخت این نوع پیچ ها، آن را در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم می کند و شاهد استفاده از این پیچ در اتصالات لوله ها، خطوط انتقال آب و فلنج، صنایع کشتی سازی و … هستیم. این گرید مقاومت حرارتی بالایی دارد و برای کار در صنایع با دمای بین 200 تا 575 درجه سانتیگراد ایده آل خواهد بود.

استادبولت B16

صنایع نفت و گاز مصرف کنندگان اصلی پیچ ناودانی b16 هستند. این پیچ مانند پیچ ناودانی b8 برای صنایع با دمای بالا مناسب است. شما می توانید این قطعه را بر حسب اینچ و متریک از بازار خریداری کنید. اگرچه دو گرید B16 و B7 بسیار شبیه به هم هستند، اما تفاوت های غیر قابل انکاری نیز دارند. هر دو پیچ از فولاد آلیاژی کربن متوسط ساخته شده اند و پس از چندین مرحله سخت شدن حرارتی به محصول نهایی تبدیل خواهند شد.

مواد استفاده شده برای ساخت هر دو گرید مشابه هستند. تفاوت اصلی آنها در مقدار منگنز است. در پیچ گل میخ B16 منگنز کمتری وجود دارد. همچنین میزان وانادیوم و آلومینیوم بسیار کم است. اما شباهت این دو نوع در میزان سختی، بار کنترلی، تنش تسلیم تا 450 درجه سانتی گراد و تخفیف می باشد.